Designer Reading Glasses Stand Out OX1112-0253 in Mahogany 53mm by Oakley
$145
Details
Oakley eyeglasses - Mahogany Red, Frame: Red, Lens: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10281419 |
| MPN | OX1112-0253 |
| Color | Mahogany Red |
| Frame Color | Red |
| Lens Color | Clear |
| Bridge Size in Inches | 0.63 in. |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 127 mm |
| Frame Width in Inches | 5 in. |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Lens Socket Width in Inches | 2.09 in. |
| Lens Width | 53 mm |
| Size | Small |
| Temple Length | 136 mm |
| Temple Length in Inches | 5.35 in. |
| Department | Unisex Adults |
| Features | Acetate Cat Eye Designer Durable Full Rim Lightweight Stylish Unisex |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Shape | Cateye |
| Frame Structure | Full Rim |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Unisex |
| Lens Features | Solid |
| Lens Material | CR39 |
| Lens Technology | Solid |
| Magnification | 1.00 1.25 1.50 1.75 2.00 2.25 2.50 3.00 3.50 4.00 5.00 6.00 7.00 |
| Material | Acetate |
| New In Box | Yes |
| Original/Authentic | Authentic |
| Pattern | Multi-Colored |
| Shape | Cateye |
| Style | Cat Eye |
| Theme | Designer Fashion Modern |
| Type | Eyeglasses |
| Vertical | 41 mm |