- Frogskins Sunglasses Polished Black/prizm Black 140MM M164 by Oakley
$184
Details
Oakley sunglasses Frogskins - Frame: Polished Black, Lens: Prizm Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10281792 |
| MPN | OO9428F-0355 |
| Model | Oakley Frogskins |
| Frame Color | Polished Black |
| Lens Color | Prizm Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
| Seller Notes | “Come with good condition.” |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex Adults |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Plastic Polycarbonate |
| Style | Wrap |
| Theme | Biker Classic Holiday Metal Sports |
| Frame Material | Stainless Steel Plastic Acetate Metal |
| Features | Reflective |
| Performance/Activity | Baseball |
You might also like
Oakley Frogskins Eclipse Green W/prizm Tungsten Polarized Lens OO9013-I055-17 - Frame: Green, Lens: Orange
Oakley Sunglasses Frogskins Fallout Matte Brown Tortoise W/fire Iridium 24-416 - Frame: Brown, Lens: Fire Iridium
Oakley Sunglasses Limited Kokoro Frogskins Kokoro W/prizm Black OO9013-J9 - Frame: Kokoro, Lens: Black
Oakley Frogskins LX Sunglasses OO2043-02 Matte Black Ruby Iridium - Frame: Black, Lens: Ruby Iridium
Oakley Frogskins Limited Edition 35th Polished White W/prizm Grey OO9444-01 - Frame: White, Lens: Gray
Oakley Frogskins Limited Edition Aquatique Abyss w +red Iridium 24-358 - Frame: Abyss, Lens: Red
Oakley Frogskins Moto Collection Vapor W/black Iridium OO9013-37 Rare - Frame: Vapor, Lens: Black Iridium
Oakley Frogskins XS 00J9006 Matte POSEIDON/24K Iridium Sunglasses 145 - Frame: MATTE TRANLUCENT POSEIDON, Lens: 24K