Men`s Oil Rig 50mm Polished Black Polarized Sunglasses OO9081-26-203 by Oakley
$115
$213
Details
Oakley sunglasses Oil Rig - Frame: Black, Lens: Black, Other Frame: Polished Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10285238 |
| MPN | OO9081 |
| GTIN | 0700285393629 |
| Model | Oakley Oil Rig |
| Other Frame Color | Polished Black |
| Other Lens Color | Black Iridium |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Black |
| Arm Length | 129 mm |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 128 mm |
| Temple Length | 129 mm |
| Materials sourced from | Made in USA |
| Frame Shape | Rectangular |
| Polarization | Polarized |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Style | Rectangle |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Polarized |
| Department | Men |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Type | Sunglasses |
| Lens Material | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Sports |
| Features | Lightweight |