Christian SightO1F 086 51mm Havana Gold Eyeglasses Frames Italy by Dior
$229
Details
Dior eyeglasses - Frame: Brown
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10286980 |
| MPN | DiorSightO1F |
| Model | DiorSightO1F |
| Frame Color | Brown |
| Bridge Width | 15 mm |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 39 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
You might also like
Christian Dior DIORSIGHTO2 SX7 55Tortoise Gold Eyeglasses - Frame: Tortoise Gold
Christian Dior DIORSIGHTO1F-SX7-51 Tortoise Gold Eyeglasses Optical Frame - Frame: Tortoise Gold
Christian Dior Dioressentialo R2F 1000 Shiny Black Authentc Eyeglasses 53-18 - Frame: POLISHED BLACK
Dior Montaigne N°53F Christian Dior Montaigne N 53F SX7 50mm Brown Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown