Oph. Crimp 53 Brown Marble by Oakley
$339
Details
Oakley eyeglasses FRAME ONLY - Brown Marble, Frame: Multicolor, Lens: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10290071 |
| MPN | 0X1070-0453 FRAME ONLY |
| Frame Color | Multicolor |
| Lens Color | Clear |
| Color | Brown Marble |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 137 mm |
| Frame Width | 127 mm |
| Bridge Size in Inches | 0.63 in. |
| Frame Width in Inches | 5 in. |
| Lens Socket Width in Inches | 2.09 in. |
| Size | Small |
| Temple Length in Inches | 5.39 in. |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Magnification Strength | 0 |
| Lens Technology | Solid |
| Style | Rectangle |
| Lens Material | CR39 |
| Features | Acetate Designer Durable Full Rim Lightweight Rectangle Stylish Unisex |
| Theme | Designer Fashion Modern |
| Frame Material | Acetate |
| Vertical | 39 mm |
| Pattern | Multi-Colored |
| Frame Shape | Rectangle |
| Frame Structure | Full Rim |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Unisex |
| Material | Acetate |
| New In Box | Yes |
| Original/Authentic | Authentic |
| Shape | Rectangle |