Metal Plate OX5038-0655 Brushed Chrome Titanium Size 55/18/140 Eyeglasses by Oakley
$289
Details
Oakley eyeglasses - Frame: 0655 (Brushed Chrome), Lens: Original Demo lenses (Oakley)
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10300390 |
| Frame Color | 0655 (Brushed Chrome) |
| Lens Color | Original Demo lenses (Oakley) |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 32 mm |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Titanium |
| Theme | Designer |
| Features | Rectangular |
You might also like
Oakley Metal Plate 22-198 Matte Black Titanium Size 53/18/140 Eyeglasses - Frame: 22-198 (Matte Black), Lens: Clear (Oakley demo lenses)
Oakley Metal Plate OX5038-0555 Titanium Size 55/18/140 Matte Black Eyeglasses - Frame: Black
Oakley Metal Plate OX5038-0555 Matte Black Titanium Size 55/18/140 Eyeglasses - Frame: 0555 (Matte Black), Lens: Original Demo lenses (Oakley)
Oakley 22-198 Metal Plate Eyeglasses Size: 53 - 18 - 140 - Frame: Matte black
Oakley Metal Plate 22-198 Matte Black Titanium 53/18/140 Eyeglasses - Frame: Black, Lens: Clear
Oakley Metal Plate Frames - Matte Black / Clear Gradient Blue - Matte Black Grey/Demo Lens, lens__map: Clear