Christian SoLight1 SoLight-1 35J/HO Sunglasses Women`s Pink/pink Lenses by Dior
$415
$560
Details
Dior sunglasses Light - Frame: Pink, Lens: Pink
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10305883 |
| GTIN | 0716736195193 |
| Model | Dior So Light 1 |
| Frame Color | Pink |
| Lens Color | Pink |
| Bridge Size | 22 mm |
| Lens Socket Width | 60 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Lens Technology | Anti-Reflective Tinted |
| Department | Women |
| UV Protection | 100% UV |
| Type | Sunglasses |
| Lens Material | Plastic Polycarbonate |
| Frame Material | Plastic Acetate |
| Style | Shield |
| Theme | Rose Logo |
| Features | Oversized Lightweight Reflective Adjustable |
You might also like
Christian Dior DiorSoLight1 SoLight-1 Fwm/ho Sunglasses Women`s Nude/brown Lens - Frame: Pink, Lens: Orange
Christian Dior Diorultimef Avbsq Gold Silver / Gold Tinted Sunglasses - Frame: Gold & Silver, Lens: Gold
Christian Dior Designer Sunglasses 0165S-OAN in Matte-palladium 58mm - Shiny Palladium Silver, Frame: Silver, Lens: Gray
Dior Songes Women`s 62mm Cat Eye Metal Sunglasses Blue Pink Gold / Gray - Frame: Gold, Lens: Gray
HARDIORS-0G2I-UW Unisex Christian Dior Hardior Sunglasses - Frame: PLD ORNGE
Dior Sunglasses Diormercure 900C8 99mm Crystal / Light Blue Mirror Lens - Frame: Crystal, Lens: Light Blue Mirror
Christian Dior Dioroffset 2S 01K/83 Dark Havana Light Pink Sunglasses - Frame: Dark Havana Light Pink, Lens: Brown Orange
Dior Women`s Diorhighlight S21 53Mm Sunglasses Women`s Red - Frame: Red