Christian Blacktie 178FS 0PC99 Eyeglasses Italy SIZE:53-18-145 by Dior
$225
Details
Dior eyeglasses Blacktie - Frame: Havana
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10311684 |
| Model | Blacktie 178FS |
| Frame Color | Havana |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate Aluminium |
| Features | Full Rim Square |
You might also like
Christian Dior Eyeglasses - Blacktie 197F L09 - Grey Crystal 56-17-145 - Frame: Grey
Christian Dior Blacktie 204 G6M Optyl Eyeglasses Size: 54-15-150 - Frame: Green
Dior Homme BLACKTIE210 263 Black Plastic Eyeglasses Frame 53-19-150 Hand Made RX - Black, Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Homme Blacktie 125 Sxo Black Eyeglasses Frames 52-14-140 - Frame: Black
Christian Dior BLACKTIE21708E25021NO Case Eyeglasses 50mm - Frame: Tortoise
Christian Dior Home Italy Blacktie 195 Red Eyeglasses Frames 46-20-145 - Frame: Red
Dior Homme BlackTie185 J1Y Eyeglasses Soft Grey-palladium Optical Frame 54mm - Frame: Gray
Christian Dior Homme BLACKTIE137 086 53mm Tortoise Eyeglasses Italy Unisex - Frame: Brown