G-shock GA-010 Series Analog Digital Watch GA-010-1A1CR by Casio
$185
Details
Casio watch [GA0101A1CR GA010] - Dial: Black, Gray, Silver, Band: Black, Bezel: Black, White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10313392 |
| MPN | GA0101A1CR GA010 |
| Model | CASIO G-SHOCK |
| Bezel Color | Black White |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black Gray Silver |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width | 26 mm |
| Case Size | 52 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Buckle |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Management Number | 615256 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 15 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Military Sport Sports |
| Features | Alarm Backlight Day/Date Shock-Resistant Timer Water-Resistant World Time 200M Water Resistant Stopwatch Calendar 12/24 Hour Display LED Light Date Indicator Chronograph 24-Hour Dial LED Display |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA0101A1CR GA010 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |