Encoder Red Colorshift Prizm Trail Torch OO9471-08 Sunglasses by Oakley
$202
$259
Details
Oakley sunglasses Encoder - Frame: Red, Lens: Multicolor
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10315518 |
| MPN | OO9471-08 |
| Model | Oakley Encoder |
| Frame Color | Red |
| Lens Color | Multicolor |
| Frame Width | 136 mm |
| Temple Length | 123 mm |
| Country of Origin | United States |
| Magnification Strength | 0 |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Unit Type | Unit |
| Style | Casual Atheltic |
| Theme | Sunglasses |
| Personalized | No |
| Frame Material | Acetate |
| Features | Lightweight |
| Lens Height | 60 mm |