Christian Montaigne N°49 SX7 53mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy by Dior
$362
Details
Dior eyeglasses Montaigne - Frame: Brown
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10318122 |
| MPN | Montaigne N°49 |
| Model | Montaigne N°49 |
| Frame Color | Brown |
| Bridge Width | 13 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 40 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Square |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
You might also like
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 53 SX7 Havana 48mm RX - Frame: Havana, Lens: Clear
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 42 Fie Havana 52mm RX Optical Frame - Frame: Black, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White
Christian Dior 30MontaigneO S1I 2000 Havana Gold Eyeglasses 54-18 - Frame: DARK HAVANA GOLD
Christian Dior MONTAIGNE3F-SGN-52 Eyeglasses 52mm - Frame: SGN
Christian Dior MONTAIGNE34-TFW-51 Eyeglasses 51mm - Frame: 0TFW Blue Havana Black