Masseter Polished Black/prizm Sapphire Polarized Sunglasses OO9486-0560 by Oakley
$202
$213
Details
Oakley sunglasses MASSETER - Frame: POLISHED BLACK, Lens: PRIZM SAPPHIRE POLAR
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10323564 |
| MPN | OO9486-0560 |
| GTIN | 888392664563 |
| Model | OAKLEY MASSETER |
| Lens Color | PRIZM SAPPHIRE POLAR |
| Frame Color | POLISHED BLACK |
| Lens Width | 60 mm |
| Bridge Width | 19 mm |
| Temple Length | 131 mm |
| Frame Width | 130 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 213 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 40.4 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | POLARIZED PRIZM |