Homme BlackTie265 AB8 Eyeglasses Men`s Havana Full Rim Optical Frame 52mm by Dior
$190
$365
Details
Dior eyeglasses - Frame: Havana
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10330752 |
| MPN | BlackTie265 |
| GTIN | 716736212791 |
| Model | BlackTie265 |
| Frame Color | Havana |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Department | Men |
| Type | Frames |
| Style | Full Rim |
| Vertical | 38 mm |
| Frame Material | Plastic |
| Features | prescription-ready |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Dior Homme Blacktie223 BN8 Eyeglasses Frame Men`s Striped Light Havana 52mm - Frame: Brown
Christian Dior Homme BLACKTIE184 Premium Segment Elegant Eyeglasse Frame Optical - Frame: Black
Christian Dior Homme Blacktie 2.0O Titanium Stunning Eyeglasses Frame/eyewear - Frame: Multi-Color
Dior Homme Blacktie 238C Pjpku Blue Avio Size 49 Clip-on Eyeglasses Mens - Frame: Blue
Dior Homme BLACKTIE210 263 Black Plastic Eyeglasses Frame 53-19-150 Hand Made RX - Black, Frame: Black, Lens: Clear
Dior Homme DIOR-BLACKTIE230 807 Eyeglasses 48mm Black / Clear Demo Lens - Frame: Black