Gauge 5.2 Truss OX5127-0253 Mens Pewter Aviator Eyeglasses Frames 53 by Oakley
$211
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Pewter, Manufacturer: 0253
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10336223 |
| GTIN | 888392282095 |
| Model | Oakley Guage 5.2 Truss OX 5127-0253 |
| Frame Color | Pewter |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 142 mm |
| Frame Width | 140mm |
| Lens Width | 53mm |
| Department | Men |
| Style | Rectangular |
| Vertical | 35 mm |
| Bundle Listing | No |
| Frame Material | Metal Titanium |
| Age Group | Adult |
| Features | Full Rim Rectangular Square Aviator |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Cartoon TV & Movie Characters Celebrity Classic Clubwear Cosplay Designer Fairytale & Fantasy Geek Goddess Goggles Hippie Hipster Logo Love Modern Movie Music Nerd Novelty Preppy Princess Punk Retro Rock Rockabilly School Superhero Teacher |
| Manufacturer Color | 0253 |