Impulsive OX1129-0252 Tortoise Size 52/17/141 Eyeglasses by Oakley
$161
Details
Oakley eyeglasses Impulsive Tortoise - Frame: Tortoise, Lens: Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10339752 |
| GTIN | 0888392074683 |
| Model | Impulsive OX1129-0252 Tortoise |
| Frame Color | Tortoise |
| Lens Color | Clear |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 52mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 141mm |
| Vertical | 33mm |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic |
| Lenses | Demo with Print |