Flak 2.0 Xxl Polished White/prizm Sapphire Men`s Sunglasses OO9488-0263 by Oakley
$215
Details
Oakley sunglasses FLAK XXL - Frame: POLISHED WHITE, Lens: PRIZM SAPPHIRE
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10342986 |
| MPN | OO9488-0263 |
| GTIN | 888392665966 |
| Model | OAKLEY FLAK 2.0 XXL |
| Lens Color | PRIZM SAPPHIRE |
| Frame Color | POLISHED WHITE |
| Lens Width | 63.7 mm |
| Bridge Width | 10 mm |
| Temple Length | 131 mm |
| Frame Width | 131.6 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 214 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 42.3 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
Oakley Flak 2.0 XL Sunglasses - Frame: Steel
Oakley Flak 2.0 S Polished White/prizm Field Unisex Sunglasses OO9511-0359 - Frame: POLISHED WHITE, Lens: PRIZM FIELD
Oakley Flak Xxs 0J9008 Matte White/prizm Jade Youth Sunglasses 168 - Frame: MATTE WHITE, Lens: JADE