Ojector Sunglasses Matte Black Prizm Violet Mirror OO9018-0355 with Pouch by Oakley
$215
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Purple
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10347310 |
| MPN | OO9018-0355 |
| GTIN | 888392561992 |
| Model | OO9018-0355 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Purple |
| Temple Length | 143 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport Standard Issue |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 20 mm |
| Vertical (including frame) | 48 mm |
| Country of Origin | United States |