Christian Designer Sunglasses 0165S-OAN in Matte-palladium 58mm by Dior
$240
Details
Dior sunglasses - Shiny Palladium Silver, Frame: Silver, Lens: Gray
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10360895 |
| MPN | 0165S-OAN |
| GTIN | 762753119445 |
| Model | 0165S-OAN |
| Frame Color | Silver |
| Lens Color | Gray |
| Color | Shiny Palladium Silver |
| Temple Length | 140 mm |
| Bridge Width | 14 mm |
| Frame Width | 134 mm |
| Lens Width | 58 mm |
| Size | Medium |
| Department | Women |
| Type | Sunglasses |
| Style | Pilot |
| Theme | Designer Modern Fashion |
| Lens Technology | Tinted |
| Frame Material | Metal |
| UV Protection | UV400 |
| Features | Lightweight |
| Lens Material | CR39 |
| Pattern | Solid |
| Gender | Mens |
| Lens Height | 45 mm |
| Original/Authentic | Authentic |
| Protection | 100% UVA & UVB & UVC |
You might also like
Christian Dior DiorSoLight1 SoLight-1 Fwm/ho Sunglasses Women`s Nude/brown Lens - Frame: Pink, Lens: Orange
HARDIORS-0G2I-UW Unisex Christian Dior Hardior Sunglasses - Frame: PLD ORNGE
Christian Dior Nebula Women`s Sunglasses Nebuls-ddb-sq - Frame: Gold, Lens: Gold