Plazma Sunglasses OO9019 1459 Matte Carbon Prizm Black Polarized W/case by Oakley
$278
Details
Oakley sunglasses - Frame: Gray, Lens: Black, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10367669 |
| MPN | OO9019 1459 |
| GTIN | 888392577207 |
| Model | OO9019-1459 |
| Frame Color | Gray |
| Lens Color | Black |
| Logo Color | Silver |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Temple Length | 126 mm |
| Country of Origin | United States |
| Gender | Mens |
| Style | Plazma |
| Bridge | 18 mm |
| Department | Men |
| Frame Material | Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
| Pattern | Solid |
| Protection | 100% UV |
| Theme | Sport |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Vertical (including frame) | 50 mm |