Overhead OX8060-0659 Matte Dark Stonewash Opaline Eyeglass Frames 57mm by Oakley
$252
Details
Oakley eyeglasses Overhead - Frame: Opaline
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10371274 |
| MPN | Oakley Overhead OX8060-0659 |
| GTIN | 888392609373 |
| Model | Oakley Overhead |
| Frame Color | Opaline |
| Frame Width | Oakley Overhead OX8060-0659 |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 138 mm |
| Style | Rectangular |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Classic Modern |
| Personalized | No |
| Frame Material | Acetate |
| Features | Full Rim |
| Product Line | Oakley Port Bow OX8164-0755 |
You might also like
Oakley OX8060 0257 Satin Grey Smoke Overhead Eyeglasses 57/16/138 - Frame: Gray
Oakley Men`s Ox8060 Overhead 0159 Satin Black/demo Lens 59 mm - Frame: Satin Black/Demo Lens, Lens Map: Clear
Oakley Overhead Eyeglasses OX8060-0159 59-16 138 X-large Satin Black Frames - Matte Satin Black, Frame: Matte Black, Lens: Demos with imprint