Drop Point Matte Dark Grey/prizm Sapphire Polarized 61 mm Sunglasses by Oakley
$240
$249
Details
Oakley sunglasses Drop Point - Frame: Matte Dark Grey, Lens: Prizm Sapphire Polarized
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10372113 |
| MPN | OO9367-0660 |
| GTIN | 888392276414 |
| Model | Drop Point |
| Frame Color | Matte Dark Grey |
| Lens Color | Prizm Sapphire Polarized |
| Temple Length | 132 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Frame Width | 133.1 mm |
| Size | L (133mm) Sold in one unique size |
| Lens Width | 61 mm |
| Style | Sport |
| Department | Men |
| Features | Lightweight |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Theme | Designer |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| MSRP | 249 |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| ORIGIN | US |
| Lens Height | 40.7 mm |
| Lens Technology | Prizm Polarized |
You might also like
Oakley Drop Point Camo Multicam Black / Grey Lenses OO9367-1260 159-O Sunglasses - Frame: Black, Lens: Silver
OO9367-08 Unisex Oakley Drop Point Polarized Sunglasses - Frame: Black, Lens: Black
Oakley Drop Point Sunglasses - Matte Black / Grey - Black
Oakley Men`s Drop Point Prizm Polarized Matte Black/prizm Black OS Sunglasses - Matte Black/Prizm Black, Frame: Black, Lens: Black
Oakley Drop Point Sunglasses - Matte Dark Gray / Prizm Sapphire Pol - Matte Black/Prizm Black Polarized, lens__map: Black
Oakley 0Oo9367 Drop Point Rectangle Sunglasses - Matte Tortoise / Prizm Tungsten - Matte Tortoise/Prizm Tungsten Polarized, lens__map: Brown
Oakley 0Oo9367 Drop Point Rectangle Sunglasses - Multicam Black / Grey - Si Multicam Black, lens__map: Grey
Oakley Drop Point Sunglasses - Matte Black - Matte Black/Prizm Maritime Polarized, lens__map: Green