Sunglasses Ejector OO4142-0358 Carbon Metal Frame / Prizm Black Polarized by Oakley
$265
$286
Details
Oakley sunglasses - Frame: Carbon, Lens: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10374175 |
| MPN | OO4142-0358 |
| GTIN | 888392489173 |
| Model | OO4142-0358 |
| Frame Color | Carbon |
| Lens Color | Black |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 139 mm |
| LOT # | 114.40 |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Type | Sunglasses |
| Department | Mens |
| UV Protection | 100% UV |
| Style | Rectangular |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Metal |
| Vertical (including frame) | 42 mm |
| Bridge | 16 mm |