Frogskins Sunglasses OO9284-2055 Matte Sepia W/ Prizm Bronze Lens by Oakley
$190
Details
Oakley sunglasses - Frame: Matte Sepia, Lens: PRIZM BRONZE
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10375425 |
| MPN | OO9284-2055 |
| GTIN | 888392664433 |
| Model | OO9284-2055 |
| Frame Color | Matte Sepia |
| Lens Color | PRIZM BRONZE |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Country of Origin | United States |
| LOT # | 74.40 |
| Lens Technology | Prizm |
| Gender | Unisex |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Frogskins |
| Theme | Sport |
| Frame Material | Acetate |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Protection | 100% UV |
| Bridge | 17 mm |