Encoder Matte Black/prizm Black Men`s Sunglasses OO9471-0336 by Oakley
$259
$293
Details
Oakley sunglasses ENCODER - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10383305 |
| MPN | OO9471-0336 |
| GTIN | 888392557575 |
| Model | OAKLEY ENCODER |
| Lens Color | PRIZM BLACK |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 36 mm |
| Temple Length | 123 mm |
| Frame Width | 136 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 293 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 60 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
OO9471-04 Mens Oakley Encoder Sunglasses - Frame: Black, Lens: Gold
OO9471-16 Mens Oakley Encoder Sunglasses - Frame: Spectrum Gamma Green
Oakley Mens Encoder Sunglasses - Matte Black - Matte Black/Prizm Dark Golf, lens__map: Red
Oakley Encoder Strike Vented Sunglasses- Dark Glxy/prizm Road Blk MSRP:$276 - Frame: Black
Oakley Encoder Strike Vented Gamma Green/prizm Jade Men`s Sunglasses OO9235-0439 - Frame: GAMMA GREEN, Lens: PRIZM JADE
Oakley Encoder Ascend Sunglasses- Spectrum Gamma Green/prizm Road Black - Frame: Black, Lens: Black
Oakley Men Encoder Strike Vented 136mm Prizm Sup ™ /sup Rimless Wrap Shield - Frame: Multicolor