Turbine Polarized Sunglasses OO9263-6263 Matte Black W/ Prizm Grey Lens by Oakley
$240
$257
Details
Oakley sunglasses Turbine - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM GREY POLARIZED
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10385391 |
| MPN | OO9263-6263 |
| GTIN | 888392486615 |
| Model | Oakley Turbine |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Color | PRIZM GREY POLARIZED |
| Size | XXL (151mm) Sold in one unique size |
| Temple Length | 132 mm |
| Frame Width | 151 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 65 mm |
| MSRP | 257 |
| Department | Men |
| ORIGIN | US |
| Personalized | No |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Features | Lightweight |
| Lens Height | 44 mm |
| LOT # | 102.80 |
| Lens Technology | Prizm Polarized |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV protection |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Theme | Designer |
You might also like
Oakley Turbine Sunglasses - Polished Black / Prizm Deep H2O Pol - Polished Black/Prizm Black Polarized, lens__map: Black
Oakley Men`s Turbine Rotor Prizm Polarized Black/prizm Black OS Sunglasses - Polished Black/Prizm Black, Frame: Black, Lens: Brown
Oakley Turbine Rotor Matte Trans Grey Ink/prizm Road Sunglasses OO9307-3032 - Frame: MATTE TRANS GREY INK, Lens: PRIZM ROAD
Oakley Turbine XS 0J9003 Matte Black/prizm Sapphire Youth Sunglasses 124 - Frame: MATTE BLACK, Lens: SAPPHIRE IRIDIUM