Bxtr Matte White/prizm Road Unisex Sunglasses OO9280-0239 by Oakley
$196
Details
Oakley sunglasses BXTR - Frame: MATTE WHITE, Lens: PRIZM ROAD
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10388140 |
| MPN | OO9280-0239 |
| GTIN | 888392601773 |
| Model | OAKLEY BXTR |
| Lens Color | PRIZM ROAD |
| Frame Color | MATTE WHITE |
| Temple Length | 139 mm |
| Frame Width | 134.9 mm |
| Features | Lightweight |
| Lens Height | 55.1 mm |
| MSRP | 196 |
| Type | Sunglasses |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Department | Unisex Adults |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
Oakley Bxtr Sunglasses - Prizm - 2026 - Matte Black W/prizm Sapphire - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Sapphire
OO9237-10 Unisex Oakley Bxtr Metal Sunglasses - Frame: Trans Ginger
OO9280-09 Unisex Oakley Bxtr Sunglasses - Frame: Matte Balsam