MDV106B-2AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch by Casio
$121
Details
Casio watch [MDV-106B-2AVCF] - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Blue
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10388216 |
| MPN | MDV-106B-2AVCF |
| GTIN | 0889232257914 |
| Model | MDV-106B-2AVCF |
| Bezel Color | Blue |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Blue |
| Lug Width | 22 mm |
| Band Width | 25.6 mm |
| Case Size | 44 mm |
| Dial Pattern | Marlin |
| Indices | Non-Numeric Hour Marks |
| With Papers | Yes |
| Case Thickness | 11 mm |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Chronograph Type | Chronograph |
| Style | Sport |
| Features | Date Indicator |
| Case Finish | Brushed |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | MDV-106B-2AVCF |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
You might also like
Casio MDV106B-1A1V Mens Duro 200M Black Resin Strap Wdate Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black & Blue
Casio MDV106DD-1A2V Mens Duro 200M All Metal w Date Analog Sport Dive Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue & Red
Casio MDV106DD-1A3V Mens Duro 200M All Metal w Date Analog Sport Dive Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Green
Casio MDV106-1AV Mens Duro 200M Black Resin Strap w Date Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio MDV106B-2AV Duro Black Resin Watch 200 Meter WR Date Anti-reverse Bezel - Dial: Blue, Band: Black
Casio MDV106DD-1A1V Sports 200m Stainless Steel Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio MDV106B-1A3V Mens Duro 200M Black Resin Strap Wdate Analog Sport Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black & Blue