Standard Analog Mint Green Dial Sports Quartz Men`s Watch MTP-VD01D-3E1V by Casio
$105
Details
Casio watch Enticer - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10389049 |
| GTIN | 4549526381379 |
| Model | Casio Enticer |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Green |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size | 45 mm |
| Closure | Buckle |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | 12-Hour Dial Round Indexes Dot Indexes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport Sports |
| Features | 12-Hour Dial Date Indicator Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Complications | Date Indicator |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | MTP-VD01D-3E1V MTPVD01D3E1V MTP-VD01D-3E1 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog |
You might also like
Casio Enticer Analog Black Dial Women`s Stainless Steel Watch LTP-2088D-1AVDF - Black, Dial: Black, Band: Silver
Casio MTP-VD01D-7CV Men`s Enticer Stainless Steel Silver Dial Casual Sport Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-VD01D-1CV Men`s Enticer Stainless Steel Black Dial Casual Sport Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio MTP-VD01G-9E Men`s Enticer Gold Tone Stainless Steel Gold Dial Watch - Dial: Gold, Band: Gold, Bezel: Gold
Casio MTP-VD01-3EV Men`s Enticer Green Resin Band Black Dial 50M WR Sports Watch - Dial: Black, Band: Green, Bezel: Silver
Casio LTP-E308D-1A Casio Enticer Ladies Analog Black Dial Women`s Watch - Black
Casio Men`s Enticer Stainless Steel Black Dial Casual Analog Sporty Watch Silver - Dial: Black, Band: Silver
Casio MTP-VD01D-3BV Men`s Enticer Stainless Steel Green Dial Casual Sport Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Silver