Latch Matte Grey Ink/prizm Sapphire Polarized 53mm Sunglasses OO9265-3253 by Oakley
$240
$249
Details
Oakley sunglasses LATCH - Frame: MATTE GREY INK, Lens: PRIZM SAPPHR IRIDIUM
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10392783 |
| MPN | OO9265-3253 |
| GTIN | 888392320551 |
| Model | OAKLEY LATCH |
| Lens Color | PRIZM SAPPHR IRIDIUM |
| Frame Color | MATTE GREY INK |
| Lens Width | 52.6 mm |
| Bridge Width | 21 mm |
| Temple Length | 139 mm |
| Frame Width | 134 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 249 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 44.8 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | POLARIZED PRIZM |
You might also like
Oakley Men`s Latch Matte Black/prizm Grey One Size Sunglasses - Frame: Black, Lens: Gray
Oakley Latch Sq. A Polarized Sunglasses - Matte Black Ink / Prizm Black - Matte Black Ink/Prizm Black Polarized, lens__map: Black
Oakley Latch Sunglasses - Matte Brown Tortoise / Prizm Black - Matte Brown Tortoise/Prizm Black, lens__map: Black
Oakley 0Oo9436 Latch Beta Square Sunglasses - Olive Ink / Prizm Tungsten - Olive Ink, lens__map: Bronze
Oakley Mens Latch Sunglasses - Matte Black / Prizm Violet - Matte Black/Prizm Violet, lens__map: Purple
Oakley 0Oo9436 Latch Beta Square Sunglasses - Matte Grey Ink / Prizm Sapphire - Matte Black/Prizm Black Polarized, lens__map: Grey
Oakley 0Oo9358 Latch Sq A Rectangle Sunglasses - Matte Black / Prizm Grey - Matte Black/Prizm Grey, lens__map: Grey
Oakley Latch Panel 009404 Grey Smoke/prizm 24K Sunglasses - Frame: GREY SMOKE, Lens: 24K