Christian Blacktie 205 G6G Optyl Eyeglasses Size: 53-19-150 by Dior
$225
Details
Dior eyeglasses Blacktie - Frame: Havana
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10397006 |
| Model | Blacktie 2015 G6G |
| Frame Color | Havana |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Plastic Optyl |
| Features | Square |
You might also like
Christian Dior Homme BLACKTIE184 Premium Segment Elegant Eyeglasse Frame Optical - Frame: Black
Dior BLACKTIE253 Men`s 53mm Yellow/red Havana Frame Eyeglasses W/tags - Frame: Yellow/Red Havana
Christian Dior Homme Blacktie 2.0O Titanium Stunning Eyeglasses Frame/eyewear - Frame: Multi-Color
Dior Homme Blacktie 238C Pjpku Blue Avio Size 49 Clip-on Eyeglasses Mens - Frame: Blue
Christian Dior Eyeglasses - Blacktie 197F L09 - Grey Crystal 56-17-145 - Frame: Grey
Christian Dior Blacktie 204 G6M Optyl Eyeglasses Size: 54-15-150 - Frame: Green