Turbine Matte Black/prizm Jade Polarized Men`s Sunglasses OO9263-4563 by Oakley
$245
$267
Details
Oakley sunglasses Turbine - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Jade Polarized
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10410813 |
| MPN | OO9263-4563 |
| GTIN | 888392294180 |
| Model | Oakley Turbine |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Prizm Jade Polarized |
| Temple Length | 132 mm |
| Size | XXL (151mm) Sold in one unique size |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 65 mm |
| Frame Width | 151 mm |
| Department | Men |
| Features | Lightweight |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Technology | Prizm Polarized |
| Personalized | No |
| Theme | Designer |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| MSRP | 267 |
| Lens Height | 44 mm |
| ORIGIN | US |
You might also like
Oakley Men`s Turbine Rotor Prizm Polarized Black/prizm Black OS Sunglasses - Polished Black/Prizm Black, Frame: Black, Lens: Brown
Oakley Turbine Rotor Matte Trans Grey Ink/prizm Road Sunglasses OO9307-3032 - Frame: MATTE TRANS GREY INK, Lens: PRIZM ROAD
Oakley Turbine XS 0J9003 Matte Black/prizm Sapphire Youth Sunglasses 124 - Frame: MATTE BLACK, Lens: SAPPHIRE IRIDIUM
Oakley Sunglasses Turbine OO9263-56 Black Ink Frame W/ Prizm Sapphire Lens - Black, Frame: Black, Lens: Blue