Men`s Military Beige Dial Watch - GA100L-8A by Casio
$171
Details
Casio watch [GA100L-8A|GA100L8A] - Dial: Black, Band: Beige
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10420829 |
| MPN | GA100L-8A|GA100L8A |
| GTIN | 0889232125428 |
| Model | GA100L-8A |
| Band Color | Beige |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 26 mm |
| Case Size | 51 mm |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Closure | Buckle |
| Bullet Point 1 | Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
| Bullet Point 2 | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3 | Quartz movement |
| Bullet Point 4 | Beige dial |
| Bullet Point 5 | Resin Case |
| Case Diameter | 55mm |
| Case Shape | Round |
| Clasp Type | Buckle |
| Crown | Push/pull |
| Crystal Type | Mineral |
| Gender | Men |
| Movement Type | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | 24 h Dial Non-Numeric Hour Marks Multiple Hands 12 h Dial |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | GA100L-8A |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Shock-Resistant Backlight Alarm Perpetual Calendar World Time Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Baby-g World Time Women`s Shock Resistant Sports Casio Wrist Watch BA-120TG-4AD - Dial: Multicolor, Band: Pink
Casio MRW200H-4B Men`s Black Diver`s Style Sports Watch MRW200H-4BV - Black, Dial: Black, Orange, Band: Black
Casio MTPVD300-1B Men`s Sports Multifunction MTP-VD300 Steel Watch - Silver, Dial: Black, Band: Black
Casio Usda Certified Organic Cold Pressed Unrefined Raw Avocado Oil - 1 Gallon/128 Fl - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio MRW230H-1E2V Men`s Standard Rotating Bezel Day Date 100M Sports Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Pepsi