G-shock GA100-1A1 Men`s Tactical XL Matte Black Analog-digital Watch 3849 by Casio
$132
Details
Casio watch [GA100-1A1CR GA1001A1] - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Tan
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10422968 |
| MPN | GA100-1A1CR GA1001A1 |
| GTIN | 0079767443849 |
| Model | G-SHOCK GA-100 |
| Bezel Color | Tan |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 18 mm |
| Case Size | 55 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Solid |
| Indices | Baton Indexes |
| With Papers | Yes |
| Bezel Type | Fixed |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 16.9 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | GA100-1A1CR GA1001A1 |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual |
| Features | Shock Resistant Alarm 24-Hour Dial Stopwatch Magnetic Resistant World Time |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Resin |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GA100C-8A - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Black
Casio Men`s Watch G-shock G-squad Ana-digi Dial Black Strap GBD800-1B - Dial: Black, Band: Black
Casio G-shock Alarm Quartz Analog-digital Black Dial Men`s Watch GBA-900-1ADR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Men`s Digital Watch G-shock G-squad 800 Series Brown Strap GBD800UC-5 - Dial: Black, Band: Brown
Casio G-shock Alarm Chronograph Quartz Digital Black Dial Ladies Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Rose Gold-tone
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Black Analog-digital Dial Red Strap GA700-4A - Face: Black, Dial: Black, Band: Red
Casio G-shock 5000 Series Alarm Quartz Digital Black Dial Watch DW-5000SS-1DR - Dial: Black