Illuminator Diver Multi-function St.steel Men`s Watch AE-2000WD-1A by Casio
$102
Details
Casio watch [AE-2000WD-1A] Diver - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10424584 |
| MPN | AE-2000WD-1A |
| GTIN | 4971850442158 |
| Model | Casio Diver |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Gray |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |
| Lug Width | 24 mm |
| Case Size | 46 mm |
| Band Width | 24 mm |
| Closure | Deployant |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 10 mm |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver |
| Features | Day & Date 12-Hour Dial 24-Hour Dial Alarm Chronograph Date Indicator Day Indicator World Time |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | AE-2000WD-1A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Digital |
You might also like
Casio Women`s Sport Diver Style Watch - LRW200H-2CV LRW200H-3CV LRW200H-4CV - Dial: Blue, Green, Pink, Band: White
Casio MDV107-1A3V Men`s Diver`s Style 200 M Sports Pepsi MDV-107 Watch - Silver, Dial: Black, Band: Black
Casio MRW200H-4B Men`s Black Diver`s Style Sports Watch MRW200H-4BV - Black, Dial: Black, Orange, Band: Black
Casio MRW200HD-7BV Analog Watch Bracelet Band Day/date 100 Meter WR - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Black
Casio MDV107D-3A2 Men`s Green Duro 200M Watch Diver Modern Analog Steel - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver