Spindrift Black Ink/prizm Black Women`s Sunglasses OO9474-0552 by Oakley
$196
Details
Oakley sunglasses SPINDRIFT - Frame: BLACK INK, Lens: PRIZM BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10434004 |
| MPN | OO9474-0552 |
| GTIN | 888392555168 |
| Model | OAKLEY SPINDRIFT |
| Lens Color | PRIZM BLACK |
| Frame Color | BLACK INK |
| Lens Width | 52 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 137 mm |
| Frame Width | 131 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 196 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Women |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 47.2 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |