G-shock Mudmaster Men`s Black Beige Dial Watch GG-1000-1A5 by Casio
$328
$349
Details
Casio watch [GG-1000-1A5] MUDMASTER - Dial: Beige, Black, Band: Beige, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10434717 |
| MPN | GG-1000-1A5 |
| GTIN | 4549526114762 |
| Model | G-SHOCK MUDMASTER |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Beige |
| Dial Color | Beige Black |
| Case Size | 55 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Logo |
| Indices | Arabic Numerals Arrow Markers |
| Year Manufactured | 2010-2019 |
| Case Thickness | 17 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Men |
| Bezel Type | Compass |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Diver Military Sport Sports |
| Features | 12-Hour Dial Alarm Backlight Date Indicator Day/Date Day Indicator Easy to Read/Large Numerals LED Display Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Magnetic-Resistant Mineral Crystal Month Indicator Multi-Dial Scratch-Resistant Shock-Resistant Splash Proof Timer Water-Resistant World Time |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GG-1000-1A5 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GG-1000-1A3 Twin Sensor Men`s Watch - Green - Dial: Green, Band: Green
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio G-shock Mudmaster GGB100-1A9 Quad Sensor Bluetooth Orange Men`s Watch - Dial: Black, Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock Mudmaster Orange Strap Men`s Watch GG-B100X-1A9 - Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock GWG-2000-1A1 Mudmaster Black Master OF G Men`s Watch - Black
G-shock Gent`s Mudmaster Ana-digi Brown Resin Band Men`s Watch - GG10001A5 - Face: Black, Dial: Black, Band: Brown, Gray, White, Beige, Green