Crosslink High Pwr OX8117-0350 Satin Grey Eyeglasses Frames 50/17 143 by Oakley
$211
Details
Oakley eyeglasses Latch - Frame: Black, Manufacturer: 0350
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10445161 |
| MPN | OX 8115 811504 |
| GTIN | 888392268211 |
| Model | Oakley Latch EX |
| Frame Color | Black |
| Lens Width | 50mm |
| Frame Width | 136 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Vertical | 34 mm |
| Pattern | Solid |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic Acetate |
| Style | Full Rim |
| Theme | Designer Sports |
| Features | Rectangular Square Full Rim |
| Manufacturer Color | 0350 |