Hstn Sunglasses OO9242-0152 Matte Black Frame W/ Prizm Black Lens by Oakley
$190
Details
Oakley sunglasses HSTN - Frame: Matte Black, Lens: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10460029 |
| MPN | OO9242-01 |
| Model | Oakley HSTN |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Black |
| Temple Length | 142 mm |
| Frame Width | 131 mm |
| Bridge Width | 21 mm |
| Lens Width | 52 mm |
| Department | Men |
| Unit Type | Unit |
| Lot # | 74.00 |
| Style | Casual Atheltic |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Lightweight |
| Lens Height | 48 mm |
| Magnification Strength | 0 |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Lens Material | Polycarbonate Prizm |
| Theme | Designer Sunglasses Armed Forces |
| Country of Origin | United States |
You might also like
OO9242-10 Unisex Oakley Hstn Sunglasses - Frame: Matte Black Ink
Oakley Unisex Aoo9464Ls Hstn Lens - Prizm Tungsten Polarized - Prizm Black Polarized, lens__map: Grey
Oakley Unisex Aoo9464Ls Hstn Lens - Prizm Violet - Prizm Violet, lens__map: Purple
Oakley Unisex Aoo9464Ls Hstn Lens - Prizm Black - Prizm Black, lens__map: Grey