Gascan Matte Black/prizm Sapphire Polarized 60 mm Sunglasses OO9014-5060 by Oakley
$190
$213
Details
Oakley sunglasses Gascan - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM SAPPHIRE POLARIZED
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10462248 |
| MPN | OO9014-5060 |
| GTIN | 888392407870 |
| Model | Oakley Gascan |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Color | PRIZM SAPPHIRE POLARIZED |
| Bridge Width | 15 mm |
| Frame Width | 127 mm |
| Size | S (127mm) Sold in one unique size |
| Lens Width | 60 mm |
| Style | Wrap |
| Department | Men |
| Features | Lightweight |
| Personalized | No |
| Theme | Designer |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV protection |
| MSRP | 213 |
| ORIGIN | US |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 35.6 mm |
| Lens Technology | Prizm Polarized |
You might also like
Oakley Mens Si Gascan Sunglasses - Satin Black / Prizm Black Polarized - Matte Black/Prizm Black Polarized
Oakley Gascan Sunglasses - Matte Black / Grey - Black
Oakley Mens Si Gascan Sunglasses - Mil Spec Green - Military Spec Green/Black Iridium, lens__map: Black
Oakley Mens Si Gascan Sunglasses - Matte Black w / Prizm Black - Matte Black/Prizm Black, lens__map: Grey
Oakley 0Oo9014 Gascan Rectangle Sunglasses - Matte Olive Camo / Prizm Tungsten - Matte Black/Prizm Sapphire Iridium Polarized, lens__map: Blue
Oakley Gascan Matte Black Polarized Galaxy Jade Lens Sunglass 9014 - Frame: Black, Lens: Green