Eyeglasses Socket 5.0 OX3217-1557 57-17 138 Matte Gunmetal Frames by Oakley
$335
Details
Oakley eyeglasses SOCKET - Frame: Matte Gunmetal on Blue with Grey Tips
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10465304 |
| Model | SOCKET 5.0 OX3217-1557 |
| Frame Color | Matte Gunmetal on Blue with Grey Tips |
| Frame Width | 140 mm - Large |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 57mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 138mm |
| Vertical | 35 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Rectangular |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Sports |
| Features | Full Rim Spring Hinges |
| Lenses | Demo with Print |
You might also like
Oakley Eyeglasses Socket 5.0 OX3217-0355 55-17 138 Brushed Chrome Frames - Frame: Brushed Chrome / Red / Rubber Black
Oakley - Socket 5.0 Unisex Glasses Satin Brushed Red Chrome 138MM M190 - Frame: Satin Brushed Chrome Red, Lens: Demo
Oakley OX3128 02 Socket 5.5 Satin Pewter Men Eyeglasses Frame 54-18mm - Frame: Pewter