Eyeglasses Pitchman R Carbon OX8149-0250 50-19 Grey with Carbon Fiber by Oakley
$389
Details
Oakley eyeglasses PITCHMAN CARBON - Matte Grey & Carbon Fiber, Frame: Smoke Grey / Carbon Fiber, Lens: Clear with imprint
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10468919 |
| Model | PITCHMAN R CARBON OX8149-0250 |
| Lens Color | Clear with imprint |
| Color | Matte Grey & Carbon Fiber |
| Frame Color | Smoke Grey / Carbon Fiber |
| Temple Length | 138mm |
| Lens Socket Width | 50 mm |
| Bridge Width | 19mm |
| Lens Width | 50mm |
| Department | Unisex |
| Style | ROUND |
| Type | EYEGLASSES |
| Features | Full Rim UNIQUE HINGES |
| Frame Material | Plastic / Metal Carbon Fiber |
| Vertical | 41mm |