Holbrook Sunglasses OO9102-E255 Matte Black Frame W/ Prizm Ruby Lens by Oakley
$165
$174
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Red, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10476686 |
| MPN | OO9102-E255 |
| Model | OO9102-E255 |
| Logo Color | Silver |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Red |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 137 mm |
| Country of Origin | United States |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Department | Mens |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lot # | 69.60 |
| Style | Square |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Vertical (including frame) | 47 mm |
| Bridge | 18 mm |