Eyeglasses Pitchman OX 8050-1555 55-18 Black Silver with Red Frames by Oakley
$395
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Black Ink Frames Matte Black Silver & Red Temples, Lens: Clear Demos
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10478294 |
| Model | OX8050-1555 |
| Lens Color | Clear Demos |
| Frame Color | Black Ink Frames Matte Black Silver & Red Temples |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Department | Unisex |
| Style | Rectangle |
| Type | Eyeglasses |
| Features | Unique Hinges Full Rim |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Vertical | 34 mm |
You might also like
Oakley Pitchman OX8050-0553 Polished Black 53/18/140 Eyeglasses - Frame: Polished Black
Oakley Pitchman Frames - Satin Black - Satin Black/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox8050 Pitchman Rectangle Frames - Polished Grey Smoke / Clear - Polished Grey Smoke/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox8149 Pitchman R Carbon Round Frames - Satin Grey Smoke / Clear - Satin Grey Smoke/Demo Lens, lens__map: Clear