G-shock GMS2100B-8A Analog Digital Gunmetal Resin Strap Women`s Watch by Casio
$288
Details
Casio watch [GMS2100B8A] - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10485541 |
| MPN | GMS2100B8A |
| GTIN | 889232306964 |
| Model | Casio G-Shock GMS2100B-8A |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 45.9 mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | Baton Indexes |
| Case Thickness | 11 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Caseback | Screwback |
| Department | Women |
| Bezel Type | Fixed |
| Style | Sport Casual |
| Features | Alarm Backlight Date Indicator Limited Edition Shock-Resistant Timer Water-Resistant World Time Stopwatch |
| Case Material | Stainless Steel Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GMS2100B-8A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |