Holbrook Xxl Matte Black/prizm Black Polarized 61 mm Sunglasses by Oakley
$228
$237
Details
Oakley sunglasses HOLBROOK XXL - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM BLACK POLAR
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10487522 |
| MPN | OO9487-0361 |
| GTIN | 888392664600 |
| Model | OAKLEY HOLBROOK XXL |
| Lens Color | PRIZM BLACK POLAR |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 61 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 143 mm |
| Frame Width | 145 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 237 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex Adults |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 47.1 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | POLARIZED PRIZM |
You might also like
Oakley Holbrook Xxl Sunglasses - 2025 - Matte Black W/prizm Black Polarized - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Black Polarized
Oakley Holbrook Xxl Matte Black Camo/prizm Ruby Sunglasses OO9487-0661 - Frame: MATTE BLACK CAMO, Lens: PRIZM RUBY
Oakley Holbrook Xxl Matte Black/prizm Sapphire 61 mm Sunglasses OO9487-0561 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM SAPPHIRE
Oakley Holbrook Xxl Matte Black/prizm Black 61 mm Sunglasses OO9487-0261 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM BLACK