BY Bulova 45L171 Black Crystal Dial Ion Bracelet 38MM Womens Watch by Caravelle
$165
Details
Caravelle watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 10494036 |
| MPN | 45L171 |
| GTIN | 0042429555204 |
| Model | Caravelle |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 13 mm |
| Case Size | 38 mm |
| Band Width | 13 mm |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices | No Hour Marks |
| Case Thickness | 9 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Handedness | Left |
| Department | Women |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Diamond Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dress/Formal Casual Classic |
| Features | 12-Hour Dial Mineral Crystal Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | 45L171 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Polished |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog |
You might also like
Caravelle by Bulova 44L252 Rose Gold-tone Crystal Accented Women`s Watch - Dial: Black, Band: Rose Gold
Caravelle by Bulova 43L005 Ladies Stainless Steel Crystal Embellished Watch - Band: Silver
Caravelle by Bulova 45l180 Retro Crystal Accented Women`s Watch Great Gift - Dial: Silver, Band: Rose Gold
Caravelle by Bulova 43L62 Crystal Accented Silver Tone Stainless Ladies Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Caravelle by Bulova 43L138 Crystal Accented Mother-of-pearl Dial Ladies Watch - Dial: Mother-of-pearl, Band: Silver, Bezel: Silver
Caravelle by Bulova 43L152 Crystal Accented Black Dial Stainless Ladies Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Caravelle by Bulova 43L153 Crystal Accented Black Dial Stainless Ladies Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black, Silver