Speed Jacket Polarized Sunglasses OO9228-09 Black W/ Prizm Deep Water by Oakley
$278
Details
Oakley sunglasses Speed Jacket - Frame: Black, Lens: Blue
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 10494380 |
| MPN | OO9228-09 |
| GTIN | 888392229373 |
| Model | Oakley Speed Jacket |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Blue |
| Bridge Size | 16 mm |
| Lens Width | 67 mm |
| Temple Length | 116 mm |
| Frame Size | XXL (144mm) |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Anti-Reflective Mirrored Polarized |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lot # | 121.20 |
| Personalized | No |
| Style | Square |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Classic |
| Lens Height | 39 mm |
You might also like
OO9228-06 Mens Oakley SI Speed Jacket Polarized Sunglasses - Frame: Black, Lens: Black
Oakley Mens SI Speed Jacket Prizm Polarized Matte Black/prizm Grey OS Sunglasses - Matte Black/Prizm Grey, Frame: Black, Lens: Grey
Oakley 0Oo9228 Speed Jacket Oval Sunglasses - Col. 922809 / Prizm Deep Water - Si Matte Black/Prizm Deep Water Polarized, lens__map: Blue
Oakley 0Oo9228 Speed Jacket Oval Sunglasses - Col. 922805 / Clear / Tr22 / - Si Matte Black/Clear, lens__map: Clear