Montaigne N°18 Christian Montaigne N 18 Mvm 50mm Baby Blue Eyeglasses Frames Italy by Dior
$416
Details
Dior eyeglasses Montaigne - Frame: Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10511199 |
| MPN | Montaigne N°18 |
| Model | Montaigne N°18 |
| Frame Color | Blue |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 50 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 36 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Cat Eye |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Cat Eye Full Rim Rectangular |
You might also like
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White