Mint 1997 Vintage G-shock Nexax Reggae Watch DW003R-3V Very Rare by Casio
$352
Details
Casio watch [DW-003R-3V] Nenax - Dial: Positive LCD, Band: Blue, Green, Yellow
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 10513681 |
| MPN | DW-003R-3V |
| GTIN | 4971850572718 |
| Model | G-Shock Nenax |
| Dial Color | Positive LCD |
| Band Color | Blue Green Yellow |
| Case Size | 44mm |
| Lug Width | 28mm |
| Reference Number | DW-003R-3V |
| Movement | Quartz |
| Display | Digital |
| Year Manufactured | 1990-1999 |
| Features | Stopwatch Auto-Calendar 12/24 Hour Digital Display 200M Water Resistant Dual Time Memory (Up to 30 Phone Numbers) Alarm Backlight Shock-Resistant Timer |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance Rating | 200 m (20 ATM) |
| Department | Men`s |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 Metres / 20 ATM |
| Band/Strap | One-Piece Extentable |
| Band Material | Fabric/Canvas |
| Type | Wristwatch |
| With Papers | Yes |
| Indices | No Hour Marks |
| Style | Sport Casual |