Christian Homme 0232 Imported From Italy Mens Eyeglass Frame/glasses by Dior
$290
$475
Details
Dior eyeglasses Homme - Frame: Gray
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 10514141 |
| MPN | Homme Dior 0232 |
| GTIN | 0716736137902 |
| Model | Homme Dior 0232 |
| Frame Color | Gray |
| Bridge Width | 21 mm |
| Lens Socket Width | 50 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Style | Square |
| Character | Vision |
| Character Family | Cars Home |
| Department | Men |
| Features | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free |
| Frame Material | Plastic Acetate Metal |
| Pattern | Solid |
| Product Line | Eyewear |
| Theme | Designer Italian Dad Gambling/Casino Hippie Clubwear Valentine Computer & Office Teacher Sports |
| Type | Eyeglasses |
| Vertical | 39 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
You might also like
Christian Dior Homme Blacktie 2.0O Titanium Stunning Eyeglasses Frame/eyewear - Frame: Multi-Color
Dior Homme Dior0225 2QT Eyeglasses Men`s Matte Khaki Full Rim Optical Frame 54mm - Frame: Green
Dior Homme Dior0235 003 Eyeglasses Men`s Matte Black Full Rim Optical Frame 55mm - Frame: Black
Christian Dior Homme Eyeglasses Dior 0223 Color 003 Black Size 54 Men`s - Frame: 003
Dior Homme Blacktie 238C Pjpku Blue Avio Size 49 Clip-on Eyeglasses Mens - Frame: Blue
Dior Homme Dior0223 Ctl Eyeglasses Frame Men`s Matte Palladium Full Rim 54mm - Frame: Silver
Dior Homme BlackTie265 AB8 Eyeglasses Men`s Havana Full Rim Optical Frame 52mm - Frame: Havana
Dior Homme BLACKTIE210 263 Black Plastic Eyeglasses Frame 53-19-150 Hand Made RX - Black, Frame: Black, Lens: Clear